Sertaç Mehmet Temizel

ÖZGEÇMİŞ

Sertaç Mehmet Temizel 20 Eylül 1957 tarihinde İstanbul’un Sultanahmet semtinde dünyaya gelir. İlk ve ortaokulu İstanbul Bahçelievler Kültür Koleji’nde okudu. Yine aynı okulun Lise I. sınıfından ayrılarak öğretim hayatını sonlandırdı. Böylece babasının yanında ticaret hayatına atılır. Askerliğini 1978 Yılı’nda, İzmir Narlıdere İstihkam Tugayı Adlî Müşavirlik ve Disiplin Mahkemesi’nde zabıt kâtibi olarak tamamladıktan sonra, yine ticarete babasının yanında devam eder.

Ama askerden önce okul hayatına son vermesi, öğrenme arzusunun da sonu değildir. Ticaretle ilgilendiği süre içinde çeşitli konularda eserler okuyup kendini geliştirmeye çalışır. Özellikle psikolojiye olan ilgisi bu tür konuları içeren kitaplar okumasına sebep olur.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın 1986 Yılı’nda faaliyete geçmesinin hemen ardından bu iş dalıyla ilk ilgilenenlerden biri olur. 1988 Yılı itibariyle, babasıyla birlikte yürüttüğü konfeksiyon işine son vererek tamamen menkûl değer ticaretine yönelir. Türkiye’nin 1994 Yılı’nda yaşadığı ekonomik kriz sonucunda tüm sermaye birikimini kaybeder. İki yıl (1996-1998) kadar yurt dışına Geleneksel Türk El Sanatları’nı pazarlamaya çalışır. Ama sermayesizlik nedeniyle artık ticaret yapamaz hale gelmiştir.

Maddî kayıplar sonrası sıkıntı içinde geçen yıllarda da okumaya ve araştırmaya devam eder. Bu sıkıntılı devrede karşılaştığı Neyzen Yavuz Yekta Bey ve daha sonra tanıştığı Psikolog Güngör Özyiğit, onun üzerinde derin izler bırakır. Böylece, özellikle psikolojiye olan ilgisi, Güngör Bey tarafından şekillenmeye başlar. Ve kendi tabiriyle “yaşam bilgisi hocası” dediği Psikolog Güngör Özyiğit’ten aldığı feyz, onu giderek ruh bilimi üzerinde daha derin araştırmalara iter. Ruhçuluk hakkında zaman içinde okudukları, onu ülkemizdeki spiritualist çalışmaların önderi ve neo-spiritualizmin kurucusu Dr. Bedri Ruhselman’ın kitaplarını sadeleştirmeye iter. Bu çabasında kendisini cesaretlendiren Teoman Tunçdoğan'dan büyük destek görür. Ve zaman içinde “Ruh ve Dünya (Dr. Bedri Ruhselman’ın Öğrettikleri)” adlı dört ciltlik bir kitabı kaleme alır. Halen de yazmayı sürdürmektedir.

Takip et: @smtemizel

Copyright © 2009-2013 Léon Design