Sertaç Mehmet Temizel

DEFTERE YAZILANLAR

13 Şubat 2015
Sayın Sertaç Mehmet Temizel şu anda Türkiye'de Ruhçuluk adlı kitabınızı okuyorum. Değerli kişiliğinizi bu çalışmadan ötürü kutlar, emeklerinizin dünyada ve sonsuz âlemde de karşılıksız kalmamasını dilerim. Saygılar.
Nezih Kuzumoğlu

14 Aralık 2014
Sayın Sertaç Mehmet Temizel’i 2 yıl önce aldığım Ruh ve Dünya kitabını okumamla beraber sırayla diğer serisini de büyük bir heyecanla aldım ve okudum. Ardından İlahi Nizam ve Kâinat, Ruhlar Arasında, Türkiye’de Ruhçuluk kitapları oldu. Mailine yazdığımız teşekkürlerin ardından kendisini yakinen tanıma fırsatını da bize verdiği için ve onunla beraber eşimle birlikte çok tatlı sohbete kapı açması, bizi çok mutlu etti. Sertaç Bey’in mükemmel bir insan olduğunu anlamak için yazıları kâfi gelir. İyi ki varsınız. Ve temennim bundan sonra da kalan uzun hayatınızda yazılarınızla beraber yeni ışıklar açarsınız kalp ve gönüllerde... Tıpkı bizim yaşadıklarımız gibi.
Aysel ve Cahit Bayrak

7 Ekim 2014
Mehmet abi inşallah senden cevap alırım ümidiyle yazıyorum. Adım Ali Özden 28 yaşındayım ziraat mühendisiyim. Bedri Hoca’nın “İlahi Nizam ve Kâinat” kitabını sanıyorum bir köşe yazısı vasıtasıyla öğrenmiştim ve sabırsızlıkla beklerken kitabın çıktığını öğrenip koşarak almaya gittim. Hemen okumaya başladım, ama sonucu sen zaten biliyorsun anlamadıkça yüzüm düşmeye başladı ne kadar bilgiye bilime meraklı olsam da birçok kelime çeviri istiyordu. Sonraki zaman D&R’da başka bir kitap almaya gitmiştim ve birden şak diye senin kitapların gözüme çarptı ve heyecanla 2. cilt hariç (olmadığı için) bütün ciltlerini aldım. Kitaplarını okuması su gibi akıyordu. Ama 2. cildini hiçbir yerde bulamıyorum internet dâhil parasını havale yapmak kaydıyla bildiğin bir kitapçı varsa oradan temin etme şansım var mı? Ama inan gönlümden geçen senin imzalı olan kitabını bana kargolaman olurdu. Cevap yazarsan çok sevinirim ve seninle ileride kesinlikle karşılaşacağımıza inandığımı da belirtmek isterim Mehmet abi. İyi günler.
Ali Özden

27 Ağustos 2014
Merhabalar Mehmet Bey ben Can Murat Demir. Sizi hem medyadan hem de kitaplarınızdan takip eden biriyim. Varlığım üzerindeki tesirinizi tahmin edebilirsiniz. Bundan eminim. Hemen hemen teorik ruhçuluk konusunda bütün konferansları izledim. Halen Bedri Bey’in düzenlemiş olduğu İlahi Nizam ve Kâinat adlı yukarının bilgilerinin derlendiği o harika eser üstünde çalışmaktayım. Çalışmaktayım dedim çünkü bu eserin çalışmasını bütün ömrüme yaymak istiyorum. İlgili bütün metinleri, haberleri gözden geçiriyorum. Sanırım ruhumun sonsuz yolculuğu (tekâmül) başladı. Tabii şahsınızın rehberliğinde... Ayrıca şunu da not etmek isterim, sizin gibi insanların olması şahsımı ayrıca mutlu etmektedir ve çok şanslı bir jenerasyon olduğunuzun da farkındayım, bu da beni kıskançlık krizine sokuyor diyebilirim. Gerçekten sizler ve yarattığınız ve yaratacağınız eserler bir nimet gibi. Hoşçakalın.
Can Murat Demir

16 Temmuz 2014
Merhaba Mehmet Bey, bu güne kadar çıkardığınız kitapları büyük bir zevkle okudum, hepsini hatmettim. Ama artık başka kitaplara da göz gezdirmek istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Saygılar.
Ahmet Kömürcüoğlu

16 Haziran 2014
Mehmet Bey, Ruh ve Dünya adlı kitabınızın 1. cildini okudum. Samimiyetinize ve cesaretinize hayran oldum. Başınıza gelenler size yol göstermiş. Ne güzel. Darısı bizim başımıza.
Elvan Keser

13 Haziran 2014
Merhaba Sertaç Bey, tüm kitaplarınızı beğeniyle tekrar tekrar okuduk. Öncelikle bu konularda insanlık adına maneviyat adına yaptığınız titiz ve kararlı çalışmalar için size çok teşekkür ederim. Benim sizden ricam, Youtube’dan paylaştığınız Dr. Ferhan Erkey’in arşivinden adlı ses kayıtlarının tamamına ulaşabilmek için yardımlarınızı arz etmek. Böylesine değerli bir birikimi ve arşivi bizimle paylaşabilirseniz dünyanın en mutlu insanı oluruz. Ben ve araştırmacı birkaç dostum adına. Sevgiler ve saygılar.
Serdar Özsoyoğlu

24 Mayıs 2014
Sertaç Bey, öncelikle yapmış olduğunuz çalışmalar için size ne kadar teşekkür etsek azdır. Şu anda Türkiye’de Ruhçuluk kitabını okuyorum. Bunun yanısıra Youtube’daki ses kayıtlarıyla birlikte resim çerçevesi artık tablolaştı. Sesleri dinlerken aldığımız enerji sanki o yılların havasını odaya taşıdı. Ne kadar insanüstü doğası olan bu kıymetli sanatkârlar bu zaman dilimi dışında hatta başka gezegende mi yaşamışlar hissi verdi bize. Seminer, sohbet gibi toplantılarda olmayı çok isterim. Emeğinizin karşılığı dünya dışından takdim edilecektir. İyi akşamlar.
Aysel Bayrak

8 Nisan 2014
Sevgili Mehmet Bey, Yeni kitabınızı duyar duymaz aldım şu an okuyorum emeğinize sağlık her zamanki gibi heyecanla okuyorum ve ülkemizdeki bu değerleri artık daha fazla insanın duyup fark etmesini diliyorum.
Nilgün Arıca

2 Nisan 2014
Ben Berlin’de yaşıyorum. Türkiye’de Ruhçuluk kitabına nasıl erişebilirim. Ne yapmam gerekli. Sevgiler.
Filiz Yörük

27 Şubat 2014
Sayın Mehmet Bey Dr. Bedri Ruhselman’ın Ruh ve Kâinat adlı eserini sadeleştirdiğiniz şekliyle büyük bir ilgiyle severek okudum. Ben öncelikle bir okurunuz olarak Sayın Ruhselman’ın kitaplarını sadeleştirip okumamızı sağladığınız için size çok teşekkür ederim. Ruhlar Arasında ve Ruh ve Dünya 1, 3 ve 4’ü alıp okudum. Ruh ve Dünya 2’yi hiç bir yerde bulamadım. Bununla ilgili olarak yardımcı olursanız çok sevinirim. Bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar dilerim. Saygılar.
Oya Özkan

12 Şubat 2014
Mehmet Bey iyi günler. Şu anda Ruh ve Dünya kitapları serinizin ilkini okumaktayım. Çok, çok sürükleyici. Fazla vaktinizi almadan bir soruma cevap alabilir miyim? (…) Sizden bu olayın yorumunu rica ediyorum lütfen. Çok, çok teşekkürler.
Esra Aysu

21 Ocak 2014
Merhabalar Sertaç Hocam. Size hocam diye hitap ettim inşallah kusura bakmazsınız. Kitaplarınızı büyük bir beğeni ile okumaktayım. Ellerinize, yüreğinize sağlık. İnşallah değerli çalışmalarınızın devamlarını okuma fırsatına erişebilirim. Çok teşekkür ederim.
Alev Güneş

11 Aralık 2013
Sevgili Temizel Hocam. Benim ismim Hasan Işıklar. Kuzey Kıbrıs’ta yaşıyorum ve spiritüalizme meraklı, ilgili bir kişiyim ve sizin tüm yayınlarınıza sahibim Ruhlar Arasında kitabınız da buna dâhil. Sizin sayenizde Dr. Bedri Ruhselman’ın İlâhi Nizam ve Kâinat kitabından da haberdar oldum ve okudum. Emekleriniz için teşekkür eder ve sizleri her zaman izlediğimi bildirmek isterim.
Hasan Işıklar

9 Aralık 2013
Mehmet Bey, Ruhlar Arasında ve Ruh ve Dünya 1. ve 3. cildini okudum. Kitaplarınızı Dr. Bedri Ruhselman’ın kitaplarını ararken buldum. Ruh ve Kâinat kitabını okuyup anlamamıştım Birinci ciltteki kitap sadeleştirme çalışmalarınızın hüsranla bittiğini gördüm. Tekrar emeğiniz için teşekkür ederim.
Mustafa Nezihi Özgür

16 Eylül 2013
Merhaba Mehmet Bey. Yakın zamanda Bedri Ruhselman’ın İlâhi Nizam ve Kâinat isimli kitabıyla karşılaştım. Ardından Ruhlar Arasında isimli kitabınızı okumaya başladım ve Ruh ve Dünya isimli kitapların da siparişini verdim. Ruhlar Arasında isimli kitabınızda örneklerde yer alan davetleri günümüzde yapan tanıdığınız, Bedri Ruhselman ve kitapta adı geçen diğer üstatlar gibi değerli insanlar var mı? Saygılarımla.
Senem Yıldız Özkılınç

10 Eylül 2013
Sertaç Bey iyi günler. Çocukluğumdan beri ruh konuları beni hem korkuturdu, hem de ilgimi çekerdi. Yaş geldi 65’e. Sizin eserleriniz vitrinleri süsleyince, dayanamayıp hepsini aldım. Başucu kitaplarım oldu hepsi. Uykuya dalana kadar birer, ikişer sayfa okuyorum.
Ahmet Kömürcüoğlu

9 Eylül 2013
Merhaba Sertaç Bey, sizi Dr. Bedri Ruhselman sayesinde tanıma fırsatım oldu. Öncelikle siz ve dostlarınız insanlığa, ilimde, bilimde görmeyen gözleri açarak yaptığınız hizmetlerden dolayı Allah size sağlık, huzur, mutluluk ve uzun ömür versin. Kitaplarınızı okumaya devam ediyorum. Kafamda daha önce cevapsız kalan sorular daha belirginleşmeye başladı.
Aysel Bayrak

26 Ağustos 2013
Mehmet Bey merhaba, beni tanımıyorsunuz belki ama ben kitaplarınızın ışık tuttuğu binlerce kişiden biriyim. Öncelikle size çok büyük teşekkür ederek söze başlamak istiyorum. Yayınlarınız ile ne kadar çok hayır duası aldınız kim bilir? Size bana kattığınız bunca şey için çok teşekkür ediyorum. En içten saygılarımla.
Ebru Duman

23 Ağustos 2013
Sayın Temizel Ruhlar Arasında adlı kitabınızı okuyorum. Özgeçmişinizi de internetten okudum. Bu kitabı bitirdikten sonra Ruh ve Dünya (Bedri Ruhselman’ın Öğrettikleri) adlı kitaplarınızı da okuyacağım. Ben sizden yaşça büyüğüm (tevellüt 1940). Lise çağlarında Ruh ve Madde Mecmuası’nı alır okurdum. Daha önceki yıllarda (ortaokul) annemin görevi sebebiyle ziyaret ettiğimiz Büyükada İlköğretim Okulu’nda gördüğüm ve fotoğraflanmış ruhlar konusundaki ciltli kitapları unutamadım. Sonra dünya gailesi içinde bu konuya ilgimi devam ettiremedim. Son kitabınızı Remzi Kitabevi’nde görünce aldım. Konu (spritüalizm) hayli tartışmalı bir konu. Yine de ilginç. Eğitimim her şeyi sorgulayan sebep-sonuç arayan bir eğitim (Mühendislik). Ama sizi kitabınızın vesilesi ile tanımaktan memnunum. Saygılarımla.
Ülkü Tatlıdil

19 Ağustos 2013
Sayın Sertaç Mehmet Bey, Ruhlar Arasında adlı eserinizi büyük bir beğeniyle okudum. Yazdığınız eserlerden dolayı, sizinle tanışan birçok kişinin başlarından geçen ilginç hikâyelerini size anlattığını söylemişsiniz. Ben de başımdan geçen sadece annemin ve ablamın bildiği bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum. (…) Umarım mailimi cevaplarsınız. Yorumunuzu ve düşüncenizi bilmek isterim. Şimdiden Teşekkürler.
Betül Ulutaş

7 Ağustos 2013
Mehmet Bey öncelikle sizi saygı ile selamlıyorum. Sayın hocam rahatsızlık verdiğim için kusura bakmayın. İzninizle bir sorum olacaktı. (…) Sayın hocam eğer cevaplandırırsanız çok sevinirim. Saygılarımı sunuyorum.
Akif Karamanoğlu

19 Haziran 2013
Merhabalar Sertaç Bey üstadım. Sizinle ilgili sayfaya daha doğrusu bilgilere, Merhum Bedri Bey’in yanılmıyorsam 2013 Nisan ayında yayınlanan İlahi Nizam ve Kâinat adlı kitabını araştırırken rastladım. Sizin çalışmalarınızı da bu sayede fark ettim. Türkiye’de oldukça zor işlere imza atmış kişilersiniz bence. Bu anlamda gerçekten gurur duyuyorum bütün çalışmalarınızla, etkinliklerinizle. Yaklaşık 15 yıldır metafizik, felsefe, tanrı, ahlâk ve insan üzerine varoluşçu ve nihilist denemeler üreten birisiyim. Neşriyatın içinden gelen birisi olarak sizlerin takipçisiyim ve olmaya da devam edeceğim. Hayatım boyunca yazarak, düşünerek çok az ilerleyebildiğimin de farkındayım, karınca boyu misali bir diyalektik sürecinden geçerken felsefenin daha doğrusu karanlık olan felsefenin, güç felsefesinin epeyce yardımını aldım, bu aşamada bir hayli ruhsal deneyim de yaşadım. Bir hiç olduğumuzu bazen hissediyorum, bu bir idrak değil sanki malum olma gibi seyrediyor. Bu dünyada insani (dünyevi-kitabi) bilgiler ışığında kendi çabamızla çok fazlasını elde edebileceğimizi sanmıyorum, bilgi kaynaklarımız sınırlı ve sıradan, diğer âlemlerden akan bilgiler vazifenin bu ayağında önem arz etmekte. Daha fazla vaktinizi almak istemem. Bilinmeyene olan yolculuğumuza hep beraber gitmenin tadıyla... Hürmetler.
Can Murat Demir

5 Mayıs 2013
Sayın Temizel, Ruh ve Dünya isimli eserinizi dün aldım. İlgiyle okumaya başladım. Daha önce bu konularda yazılmış eserler beni hayal kırıklığına uğratmıştı. Kullanılan dil ve ön bilgi gerekliliği nedeni ile bazı kitapları okumadan yarım bırakmak zorunda kaldım. Fakat elimde tuttuğum eseriniz bana ümit verdi. Sanki her seviyeden okuyucuya hitap etmek üzere hazırlanmış gibi. Eseriniz sayesinde bu konularda ufkumun genişleyeceğini ümit ediyorum. Keşke Facebook’ta da profiliniz olsa da okuyucuyla daha yakın olsanız. Saygılarımla.
Orhan Ardoga

14 Nisan 2013
İyi akşamlar dilerim. Umarım iyi ve huzurlu günler geçirmektesinizdir. Bir konuda malumat almak istemiştim. Dr. Bedri Ruhselman’ın Ruh ve Kâinat adlı eserine ulaşmaya çalıştım toplam 3 ciltten oluşan eser birkaç sahaf haricinde mevcut değil. Bu arada size ait Ruh ve Dünya kitabının satışının var olduğunu gördüm merakım her iki kitabın aynı olup olmadığı. Teşekkür ederim, muhabbet ile.
Zekiye Gökşen

13 Nisan 2013
Merhaba Mehmet Bey, kitabınızın 2. cildini bitirdikten sonra Micheal Newton’un Ruhların Yolculuğu adlı kitabını okudum. Sonra zor-zahmet Ruhların Kaderi kitabını ve sizin kitabınızın 1. ve 3. cildini aldım. Ruhların Kaderi’ni yarıladıktan sonra dün akşam bir ses Ruh ve Dünya’nın 1. cildini oku dedi ve gece yarısı uykudan uyanıp okumaya başladım şu anda 129. sayfadayım ve cehaletin pasif irademizle bizi obsesyonlara bağladığını açıkladığınız bölüme geldim. 1. ciltle beraber sizi daha iyi tanıyormuşum gibi hissetmem de size yazma konusunda beni yüreklendirdi. Saygılarımla. İyi çalışmalar.
Cavida Esra

8 Nisan 2013
Merhaba. Aslında uzun zamandır spritualizmle ilgilenip bir türlü tam olarak okuyamıyordum ta ki, geçen yıla kadar. Ve sonunda geçen sene sadıklar planı ile başladım. Sonrasında 1958 öncesi alınan ruhsal tebliğleri okudum, derken Güngör Özyiğit’in Bedri Ruhselman ile ilgili kitabını gördüm. Onu okuduktan sonra sizin kitaplarınızı aldım şuan ilk cilt elimde ve daha 2 gün önce başladığım kitap neredeyse bitmek üzere. Bütün bu kitaplara çok şey borçluyum. Teşekkür ederim.
Esra Duman

24 Mart 2013
Günaydın Sertaç Bey. Ben size Almanya’dan yazıyorum. Ruh ve Dünya kitaplarınızı aldım. Su an 3. cilti okuyorum. Daha önce Dr. Michael Newton’nun kitaplarını okumuştum. Bu yüzden birçok konuya hazırlanmış bir şekilde Ruh ve Dünya’yı okuyabiliyorum. Sizin başka kitaplarınız çıkacak mı? Saygılarımla.
Gökhan Kesici

25 Şubat 2012
Merhaba Sertaç Bey, Dün internetten Ruh ve Dünya kitabınızın 3. cildini aldım. İlk kez kitabınızı alıyorum. Aslında Bedri Bey’in kitabını aldığımı sanıyordum, nasıl gözüme perde inmişse... Bu tür durumlarda içgüdüsel hareket ederim ve iyi ki, yine böyle davranmışım. Kitabınızı biraz önce de okumaya başladım, nedense sizi merak ettim ve sitenize girip Ruhselman ve Müzik sayfanızı okurken, farkına vardığım bir şeyi sizinle paylaşmak istedim. Kitabın önsözünü bitirmiştim, başlarken bilgisayarımı açıp klasik müzik dinleyerek ve özellikle Beethoven dinleyerek kitabı okumak istedim. Müziği açmışken sizi de araştırmak istedim ki, normalde böyle bir şey yapmam, yani yazarları araştırmam. Ama bu güzel akış ve yönlendirmeler beni çok memnun etti ve sizinle tanışmanın, bir araya gelişin huzuru içimi sardı. Kitabın ön sözünün bitimindeki temenniniz öylesine güzel ki, bu yola gönül vermişliğin hissi, ruhun var olan her şeyi kucaklayıp, Mutlak Gücün karşısında diz çökmüş gibi hissettirdi. Ruhsal rehberliğiniz için teşekkür ederim. Saygılarımla
Emel Hoşer

9 Şubat 2012
Merhabalar, öncelikle iyi günler ve iyi çalışmalar diliyorum. Ben Ankara’da yaşıyorum ve öğrenciyim. Sayın Sertaç Mehmet Temizel’in Dr. Bedri Ruhselman’dan özetleyerek aktardığı Ruh ve Dünya serisinin ilk üç cildini baktığım kitapçıların hiç birinde bulamadım, basımının olmadığı söylendi. Ellerinde sadece 4. cilt olduğunu belirttiler. (D&R Arkadaş ve Dost Kitabevi başta olmak üzere) bu ciltleri bulabilmem için bana Ankara’da bir adres önerebilir misiniz? Ya da ileriki zamanlarda basımı yapılacak mı? Şimdiden teşekkür ederim.
Hazal Gizem

4 Aralık 2011
Yıllarca Bedri Ruhselman hakkında doğru dürüst hiçbir şey yazılmamıştı. “Ruh ve Dünya” kitabı Bedri Bey’in anısına bu güne kadar yapılmış en büyük saygı duruşudur. Teşekkürler Mehmet Temizel.
Ali Kuruüzüm

22 Temmuz 2011
Merhaba Mehmet Bey, Ruh ve Dünya kitaplarını günümüz diline çevirdiğiniz ve bu önemli şahsın bilgilerini bizlere aktardığınız için size çok ama çok teşekkür ederim. İki cildi okudum. Üçüncü cildi de en kısa sürede alıp okuyacağım. Ben Antalya'da yaşıyorum. Metapsişik konular, spiritüalizm ilgimi çekiyor. Reenkarnasyona, dünyaya gelişimizin tekâmülden ibaret olduğuna cennet ve cehennemimizi kendimizin yarattığına inanıyorum. Ruh ve Dünya'yı okurken inancımın da sağlamasını yapmış olduğum için heyecan ve sevinç içindeydim. Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum. Saygılarımla.
Neslihan Pakel

13 Mayıs 2011
Sayın Sertaç Mehmet Bey. Merhabalar. Ruh ve Dünya isimli kitabınızın ilk cildini Kadıköy’de sahaflardan tesadüfen edindim. Kitabınızı almamdaki en büyük etken kapaktaki Dr. Bedri Ruhselman ismini görmemdir. Benim iki ablam var ve ortanca ablam fazlasıyla psişik yeteneklere sahiptir. Çocukluğumuzda fincanla ruh çağırırdık. Daha sonra hepimiz evlendik. Ortanca ablam ruh çağırmaya devam etti. Ben açıkçası ruh ve hayalet hikâyelerinden korkarım, ablam korkmamam gerektiğini söylediği halde. Ablam bu ruh çağırma olayını yazıya döktü bir süre. Yani fincanla değil kalemle yazıyordu. Daha sonra bir gün okumaya başladı. Ve hala okuyor. Evin her yerinde alfabenin yazılı olduğu kâğıt parçaları bulabilirsiniz. Ablamın evinde televizyon kendiliğinden açılır. Yastıklar yere fırlatılır. Biz artık bu olayları kanıksadık (ben yine de korkuyorum ya neyse). Kitabınızı okumaya ilk başladığımda da biraz tırstım ve bir ara devam etmemeye karar verdim. Sonrasında bir solukta bitirdiğimde anlatmış olduklarınızla bazı şeyler daha bir anlam kazandı. Kitabınızın ikinci ve üçüncü ciltlerini de en kısa zamanda edinip okuyacağım. Şimdilik hoşcakalın saygılar.
Şule Tümay

4 Ocak 2011
Merhaba Sertaç Bey, ben Taha Buğra Çelik. Kitabınızın 3 cildini de okudum ve bu kitaplarla tanışabilme fırsatını elde ettiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Size de bizlere bu bilgilere ulaşma imkânı verdiğiniz için yürekten teşekkür ediyorum.
Taha Buğra Çelik

23 Ekim 2010
5 Ekim 2010’da çok sevdiğim yaşam gücü aldığım bir kişiyi kaybettim. Duyduğum özlem ve anlam veremediğim bazı olaylar beni yaşam ve ölüm arasındaki ince, ama keskin çizgiyi araştırmaya itti. Bu esnada kaleme aldığınız Dr. Bedri Ruhselman Beyefendi'nin kitapları dikkatimi çekti. Duyduğum ıstırabın bir nebze de olsa hafiflemesinde payınız olduğu için çok teşekkür ederim. Netten edindiğim bilgiler kesinlikle bu kitapları okumam gerektiği yönündedir. Sanırım son cilt bazı sebeplerden dolayı henüz kaleme alınmadı. Umarım ben bu ciltleri bitirene dek çıkarma şansına erişirsiniz. Karanlık sandığımız ölümdeki sonsuzluk ışığını gösterdiği için öncelikle Dr. Bedri Bey’e rahmet diliyor; bu güzel kitapları günümüze taşıdığınız için de şahsınıza teşekkür ediyorum. Başarılarınızın devamı dileğimle saygılar.
Funda Eber

17 Ekim 2010
Bilyay vakfının toplantılarına birkaç defa katılmıştım. Orada haberdar olduğum Bedri Ruhselman’ın kitaplarının dilinin ağırlığı yüzünden okuyamamıştım. Daha sonra psikoloji tahsili yapmak üzere üniversiteye başladığımda bu konularla ilgilenememiştim. Ruh ve Dünya kitabının kapağında Bedri Ruhselman’ın fotoğrafını görünce hemen aldım. Ruh ve Kâinat adlı bu eseri sadeleştirmek için göstermiş olduğunuz sabır ve emeğe ancak teşekkürlerimi sunabiliyorum. Elinize sağlık. Yayınlayacağınız daha başka kitaplar olacak mı?
Gamze Saffetoğlu

14 Eylül 2010
Merhaba, eminim kitaplarınızla ilgili tebrikler almışsınızdır. Ben bir kez daha sizi bu çalışmanızdan dolayı tebrik etmek istedim.
Ayhan Tuğlu

12 Ağustos 2010
Mehmet abi, ben 19 yaşındayım. Kitap okumayı sevdiğim pek söylenemez ama ruhsal konular ilgimi çeker. Şimdiye kadar okuduğum bazı kitaplar bana biraz hayal ürünü gibi gelmişti. Bu yüzden gerçekliği hakkında hep kuşku duydum. Kitabınızı internette sıkça gördüğüm için aldım okudum. Bedri Ruhselman’ın bu çok değerli eserini biz gençlere kazandırdığınız için sonsuz teşekkürler.
Alpdoğan Soydemir

22 Temmuz 2013
Merhaba Sertaç Bey, benim ismim Filiz. 1947 doğumluyum. Almanya Berlin’de yaşıyorum. İnternette bir sayfadan diğerine geçerken sizi gördüm. Kitaplarınızı inceledim. Hemen hemen her maile cevap vermeye çalıştığınızdan ben de size yazma cesaretini buldum. Spritüal kitaplarla ve bilgilerle senelerdir mütevazı bir şekilde ilgileniyorum. Kendim emekliyim ve çok ta sağlıklı sayılmadığım için, Türkiye’ye sık sık gidemesem de birçok kitapla geri dönüyorum. Size sormak istediğim şey, annem çok seneler önce rahmetli oldu. (…) Sevgi ve saygılarımı yolluyorum.
Filiz Yörük

30 Haziran 2010
Çocukluğumdan beri yaşadığım bazı olaylar yüzünden okuluma iki yıl ara vermek zorunda kalmıştım. Ailem ve yakın çevremdekiler beni tedavi olmam için çok zorladılar. Birkaç kez doktora gitmeme rağmen bunu hiçbir zaman kabul etmedim. Kitabınızı okuduğumda yaşadıklarıma benzeyen çok şeyler buldum. Ruh ve Dünya kitabında kendi deneyimlerinizi cesaretle yazmanız benim de kendime güvenmeme neden oldu. Şimdi kitaplarınızı annem ve babam da okuyor. Hemen herkese okumalarını tavsiye ediyorum. Çünkü benim yaşımdaki birçok gencin böyle sıkıntılar çektiğini ve etrafındaki insanlar tarafından deli muamelesi yapıldığını biliyorum. Allah sizden razı olsun.
Güler Nuriye Yıldırım

24 Mayıs 2010
Sertaç Bey, söz ruhlardan açılınca çok korkardım. Okuldan bir arkadaşım kitabınızı mutlaka okumam için bana ödünç vermişti. Eğer okursam artık korkmayacağımı söylemişti. Ama yine de okumaya başladığım sıralarda korkmadım değil. Daha sonra korkum yerini meraka bıraktı ve 1. cildin tamamını okudum. Artık korkmuyorum arkadaşımla birlikte diğer ciltleri de aldık. Gerçekten korkular bilgisizlikten kaynaklanıyormuş. Hoşçakalın sizi çok seviyoruz.
M. Nurperi Sakaoğlu

19 Nisan 2010
Merhaba Sertaç Mehmet Bey, hangi adınızı kullandığınızı bilmediğim için size böyle hitap ettim. Ben yıllar önce henüz çocukluk yıllarımda dedemin elinde Bedri Ruhselman’ın kitaplarını görmüştüm. Dedemin vefatından sonra altını çizerek defalarca okuduğu bu kitaplar diğerleriyle birlikte ne oldu bilmiyorum? Elimizde sadece bir tanesi kaldı. Ruh ve Dünya kitabını görünce dedem aklıma geldi ve hemen bir tane aldım. Daha sonra da tüm ciltleri okudum. Rahmetli dedemin Bedri Ruhselman’ın kitaplarını neden elinden düşürmediğini şimdi daha iyi anlıyorum. Yaptığınız hizmet çok büyük. Dördüncü cildi de merakla bekliyorum. Saygılarımla.
Altan Tanyürek

14 Nisan 2010
Sayın Temizel merhabalar. Sizin kitaplarınız sayesinde, uzun senelerdir aile bireylerimden duyduğum ve tam olarak algılayamadığım, tanıyamadığım Bedri Bey’i ve dolayısıyla o harika eserlerinden biri olan Ruh ve Kâinat isimli eseri hakkında kısıtlı da olsa bilgi sahibi oldum. Öncelikle bunun için bile size ne kadar teşekkür etsem az. Ayrıca Ruh ve Dünya 4’ü ısrarla beklediğimi ve benimle birlikte bu kadar sık sorduğum için Denizli D&R personelinin de kitabınızı benden kurtulmak için merakla beklediğini belirtmek isterim:)
Sinan Toksöz

06 Mart 2010
Hocam sitenizin yeni hali çok güzel olmuş. Ama ruhsal konulara dair yazdıklarınız çok az. Kitaplarınızdaki konuları neden buraya da yazmıyorsunuz?
H. Somer Yılmaz

28 Ocak 2010
Sayın Sertaç Bey, Ruh ve Dünya kitabınız sayesinde kafa karıştırıcı ruhsal bilgilerden kurtuldum. Öte âleme dair söylenenler artık daha akla ve mantığa yakın hale geldi. Bedri Ruhselman’ı rahmetle anarken, size en içten teşekkürlerimi sunuyorum.
Şule Yükselener

24 Ekim 2009
Sayın Temizel, saygıdeğer üstad Bedri Ruhselman'ın değerli eserinin bizlere ulaşmasında vesile olmanız sebebiyle size teşekkürü borç biliyorum. Gelecek çalışmalarınızda buluşmak dileğiyle... İnsan ve Ruh Kardeşiniz.
Çağıl Göktan Çengelci

23 Ekim 2009
Kitabınız bana gülümsedi ve aldım ancak kitapçıda sadece 1. cildi varmış ve sadece bir adetmiş. Zaten kitabın diğer ciltlerinden de haberim yoktu. Ve okumaya başladığımızda araştırmak istediğimiz sorularımıza tercüman oldunuz ve puzzle bir bir yerine oturmaya başladı ve soluksuz 2. ve 3. cildi okuduk. İster kader deyin, isterseniz rehber varlıkların isteklerimiz doğrultusunda yönlendirmesi deyin. Yolumuzu aydınlattığınız için sonsuz teşekkürler. 4. cildi sabırsızlıkla bekliyoruz ve beklerken tekrar tekrar diğer ciltleri okuyoruz. Saygılarımla.
Selçuk Erdem

20 Mayıs 2009
Sertaç Bey, öncelikle yazmış olduğunuz tüm kitapları okuduğumu ve çok beğendiğimi belirtmek isterim. Emeğiniz için teşekkürler. Spiritüalizm konusuna çok aşina biri olarak bende Bedri Bey’in Ruh ve Kâinat isimli eseri de mevcut (bulana kadar çok uğraşmıştım). Bu konulara meraklı birçok kişi bu eseri bulamıyor. Bu sebeple eserleriniz büyük bir eksikliği kapatıyor.
Alp Eker

25 Haziran 2008
Selamlar ilk başta kitabınızı halen bitiremedim 2. Ciltteyim. Ama size bu kitabı hazırladığınız için teşekkür etmiş olmak için geç bile kaldım denebilir. Bedri Bey’in ismini bu konularla amatörce ilgili olup çok sonraları duymama rağmen onun kitaplarına ulaşamayıp ki ulaşsam bile sizin kitabınızda yazdığınız gibi dil konusunda ağır olduğu için anlayamayacağımdan ötürü (yalın hali ile de bazı konularda halen zihnim almamaktadır) size çok şey borçluyuz.
Soner Eker

19 Kasım 2007
İyi günler Mehmet Bey, geçen yıl (2006) kitap fuarında Arıtan Yayınları’nın önünden geçerken Ruh ve Dünya (1.Cilt) adlı kitabınızı görmüş, elime alıp biraz inceledikten sonra da hemen almaya karar vermiştim. Ancak okumak için tekrar elime almam bu yılın Kasım ayını buldu. Geçtiğimiz Çarşamba günü başladım kitabınıza ve şu an son 50. sayfasına ulaşmış durumdayım. Ve beni bu kadar etkileyen bir kitabı kaleme aldığınız için daha fazla beklemeye gerek görmeden size teşekkür etmek istiyorum. Neden kitabınızı bu kadar çok sevdim? Çünkü içten ve yalın anlatımınız ile bir insanın geçebileceği aşamaları çok iyi ifade etmişsiniz. (...) Kısacası, tekrar teşekkür ederim yazdığınız güzel satırlar ve hep adını duyduğum Sayın Bedri Ruhselman ile tanışıklığıma vesile olduğunuz için. Kitabınızın ikinci cildini de sipariş ettim, onu da aynı zevkle okuyacağımdan eminim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Saygılarımla.
Banu Çiçek Bayladı

29 Mayıs 2007
Emeğinize sağlık. Bu ne büyük bir çalışmadır. Son bölümde gözyaşlarıma hâkim olamadım. Ruh ve Dünya kitabınızın birinci cildini soluksuzca okudum. Diğer ciltler basıldı mı? Sanki ikinci cilt de çıktı diye duyduk. Lütfen efendim ikinci ve eğer varsa diğer ciltleri nereden temin edebileceğimiz konusunda yardımcı olur musunuz? İstanbul Kadıköy’de sormadığımız kitabevi kalmadı.
Cihan Aksoy

Takip et: @smtemizel

Copyright © 2009-2013 Léon Design