Sertaç Mehmet Temizel

AYDIN ARITAN

Aydın Arıtan İstanbul’da Ayşe Hanım ve A.Orhan Arıtan’ın evlâdı olarak dünyaya gelir. Aslen Erzincan Kemaliye’li olan babası A. Orhan Arıtan Ankara Hukuk Fakültesi mezunudur. Sırasıyla Antalya, Birecik (Urfa) ve Malatya’da; Hâkim Muavini, Cumhuriyet Savcısı ve Ağır Ceza Azası olarak görev alan A.Orhan Arıtan, hizmetinin geri kalan 31 yılını da İstanbul’un çeşitli mahkemelerinde hâkimlik yaparak geçirmiştir. İcra Reisliği ve İstanbul Adalet Komisyonu Başkanlığı’nı birlikte yürütürken 1985 yılında emekli olan bu muhterem kişi, vazifesi esnasında adaletin timsali olan “Hz. Ömer” lâkabıyla anılma onuruna erişmiştir.

Hukuk adamı kişiliğinin yanı sıra, şair yönü de bulunun baba A. Orhan Arıtan’ın, bestelenen şiirlerinin en tanınmışlarından bazıları şunlardır: Ömrümüzün son demi (Selâhattin Altınbaş, hüzzam), Şimdi bahara erdim (Aleaddin Yavaşça, mahur), Der mi ki bilmem? (Avni Anıl, nihavent), Sana gül diyemem (Aleaddin Yavaşça, nihavent), Uslansaydı ya (Dr. Selahattin İçli, sultaniyegâh), Belki bir melek (Ümit Mutlu, hüzzam).

İşte örnek bir insanın, mazbut ailesinde yetişen Aydın Arıtan, Bakırköy İlkokulu’nu, İstanbul Erkek Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirir. Fakülte yıllarında Yeşilçam ve TRT’de “reji asistanı” olarak görev alan Aydın Bey, çeşitli senaryolar yazar, 1979 ve 1980 yıllarında Berlin Uluslararası Film Festivalleri’nde Türkiye ve Film-San Vakfı Temsilciliği yapar.

DAAD Bursu ile München Ludwig Maximillians Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve Doktora çalışması yaptıktan sonra yurda döner. Almanya’dan döndükten sonra, Tercüman Gazetesi Almanya Servisi’nde çevirmenlik, yazarlık ve sayfa sekreterliği, bunun yanısıra Tercüman Çocuk Dergisi’ne de çeviriler yapar.

Aynı dönemde: Bilim ve Teknik, İnsan ve Kâinat, Burç, Sevgi Dünyası, Bilim ve Tasavvuf, Türk Edebiyatı, Modern Türkiye, Türkiye Çocuk, Tercüman Çocuk, Kitap Gazetesi, Matbuat, Türdav, Sur, Ruh ve Madde, Sarı-Siyah dergileri, Chi ve Üçüncügöz ile Cumhuriyet, Milliyet, Tercüman, Hürriyet ve Türkiye Gazeteleri’nde; Sinema, Psikoloji, Spiritüalizm, Felsefe, Beyin, Erich Fromm ve Hologram ile ilgili olan 250 civarında makale, haber, tanıtım yazıları ve yorumlar yazarak, röportajlar yapar. “Erich Fromm Bütün Eserleri” dizisinin Almanca baskısındaki Türkiye ile ilgili maddeleri hazırlar. Yine aynı konularda çeşitli konferanslar (Metapsişik Derneği, Tasavvuf Derneği, Dünya Kardeşlik Birliği Derneği, Dostluğa Çağrı Derneği, Dünya Sevgi Birliği, Bilyay Vakfı, 1884 Vakfı ve Bilsak) verir. Radyo konuşmaları (Fener Fm, Radyo Kulüp, Meta Fm, Radyo D) yapar ve Televizyon programlarına (TRT, Kanal 6, Kanal 7, TGRT) katılır.

Tüm bu faaliyetlerinin yanı sıra; kurup-yönettiği Om Yayıncılık, Reklâmcılık ve Organizasyon firmasıyla Konser Organizasyonları (Erol Büyükburç, Spor ve Sergi Sarayı Konserleri), Dergi yayıncılığı (Sarı-Siyah, Yönetim-Üretim-Verimlilik, Metro Video ve Bulmaca Dergileri) ve reklamcılık (Castrol, Film-San Vakfı, Metro Video, Cihan Grubu) yapan Aydın Bey, 1980 Yılı’nda Arıtan Yayınevi’ni, 2010 Yılı’nda da Holistik Akadem’iyi kurar.

Halen yazar, çevirmen ve araştırmacı olarak çalışmalarını sürdüren değerli dostum Aydın Bey, Almanca ve İngilizce lisanlarını yetkinlikle kullanmakla beraber Türkçe’nin de doğru yazılmasında ve ifade edilmesinde azami hassasiyeti göstererek örnek olmaktadır. Bugüne kadar yazdığı, Holistik Evren Tasarımı (Kasım 2004), Holistik İletişim “Kendini Doğru Olarak İfade Etmenin Teknikleri” (2008), Nerede Hata Yapıyoruz? (2009), Holistik Öğrenme (2010), Holistik İnsan (2011) adlı kitaplarının yanı sıra, Erich Fromm (13 adet), Josef Kirschner (15 adet) ve Frederic Vester (5 adet) başta olmak üzere 43 adet kitap çevirisi yapmış ve 168 kitabın editörlüğünü üstlenmiştir.

Evli ve üç çocuk babası olan Aydın Bey’in üye olduğu sivil toplum kuruluşları şunlardır: İstanbul Erkek Liseliler Derneği (Basın Komitesi Başkanlığı), İktisat Fakültesi Mezunlar Cemiyeti, DAAD’liler Derneği, Erich Fromm Vakfı Türkiye Temsilciliği ve 1884 Vakfı (Kurucu Üye, Ataköy Grubu Başkanlığı ve Gensörlük).

Birçok ciddî ve değerli eseri kültür hayatımıza kazandıran Aydın Bey, “Ruh ve Dünya” adlı kitap dizisini de bu bağlamda önemseyerek yayınlamıştır. Böylece gelecek nesillerin yollarının “aydın”lanmasında büyük desteği olmuştur.

Değerli dostum Aydın Bey’den daha nice değerli ve nitelikli kitaplar yayınlamasını ve anlam dolu çalışmalarının devamını dilerim...

Sertaç Mehmet Temizel

Takip et: @smtemizel

Copyright © 2009-2013 Léon Design